Empty Bodies

Empty Bodies - Teatr Tańca Zawirowania, foto: WILK

Podstawowe dane: 

Tytuł: Empty Bodies
Twórca: Teatr Tańca Zawirowania
Choreografia: Karolina Kroczak 
Reżyseria:
Wykonanie: Aleksandra Krajewska, Agata Pankowska/Ilona Gumowska, Elwira Piorun 
Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania/Fundacja Scena Współczesna 
Premiera: 14.12.2019
Czas trwania: 50 minut 

Opis spektaklu:  

"Empty Bodies" to spektakl o strukturze kolażu, gdzie poetyckie obrazy nawiązujące do tematyki relacji matka-dziecko przeplatają się z motywami zaczerpniętymi z życia trzech kobiet,z których każda na swój sposób zmaga się z problemami cielesności. Do kogo należy ciało będące obiektem seksualnym? Jak ciało internalizuje poczucie odrzucenia, dlaczego brak bliskości odbiera głos i prawo do decydowania o sobie? Co gdy ciało nie spełnia już oczekiwań, gdy staje się puste? Czy można je naprawić? Jak funkcjonujemy w świecie idealnych, chudych ciał, które trzeba wyprasować, pozbyć się zmarszczek i innych śladów życia? Czy ciało mające dostęp do płodności i wewnętrznego potencjału może stać się efektem produkcji, obiektem, który można przekształcić?.


“Empty Bodies” to spektakl o tęsknocie za połączeniem z naszą pierwotną naturą, za bliskością z matką, która tuli. To także spektakl o głodzie i pustce, które są ceną jaką płacimy za idealny “plastikowy” świat: z wyczerpaną matką, która nie może wykarmić swoich dzieci. To świat gdzie wieje chłodem, dystansem i pustymi przestrzeniami. Stajemy na skraju zagłady ekologicznej, a ziemia po której chodzimy staje się sucha i jałowa.

W spektaklu zobaczymy wiele poetyckich obrazów, nie zabraknie zarówno zabawnych jak i dramatycznych scen, wszystko wyrażone w fizycznym tańcu na najwyższym poziomie.


Uwagi:


W spektaklu występują elementy nagości - w jednej ze scen tancerki są topless oraz światła stroboskopowe.


Pełne dane spektaklu:


"Empty Bodies"
Teatr Tańca Zawirowania
Koncepcja i choreografia: Karolina Kroczak
taniec: Aleksandra Krajewska, Agata Pankowska/Ilona Gumowska, Elwira Piorun
tekst: Kaya Szulczewska
scenografia: Natalia Miedziak-Skonieczna
muzyka: collage
produkcja: Teatr Tańca Zawirowania/Fundacja Scena Współczesna
premiera: 14.12.2019
czas trwania: 50 minut

materiał opracowano na podstawie tekstu promocyjnego/tekstu organizatora

Dowiedz się więcej

28.02.2020

Recenzja: "Naga dyktatura"


Nie mogę zapomnieć o spektaklu „Empty Bodies” Teatru Tańca Zawirowania, który był wystawiany pod koniec lutego w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Im dłużej o nim myślę, tym bardziej wydaje mi się, że to nie tylko spektakl o zagrożeniach ekologicznych i naszej destrukcyjnej postawie wobec przyrody, a praca o autorytaryzmie.

Czytaj całą recenzję: Naga dyktatura

07.09.2020

Recenzja: "O punkcie bez powrotu"


W dniu, w którym obywatelski ruch Extinction Rebellion Polska zablokował centrum Warszawy, aby zwrócić swoim protestem uwagę polityków na sprawy klimatyczne, Teatr Tańca Zawirowania wystawił spektakl z wątkami ekologicznymi – „Empty Bodies”. Było to więc szczególne doświadczenie, bo gdy najpierw się widzi brutalność policji przy znoszeniu z ulicy młodych aktywistów... 

Czytaj całą recenzję: O punkcie bez powrotu

07.09.2020

24.10.2021

Recenzja: "Lustro naszego wybujałego ja"


„Empty Bodies” Teatru Tańca Zawirowania wyróżnia się z wielu ostatnio wyprodukowanych spektakli tańca – dotyczy bieżących problemów społecznych, ale nie zajmuje się narastającą przemocą, prawami kobiet, dyskryminacją osób LGBT+ czy migracją. „Empty Bodies” mówi o naszej próżności w pogodni za pięknym, młodym i apetycznym ciałem i o naszej próżności wobec przyrody, którą zaśmiecamy, eksploatujemy i niszczymy. To więc spektakl o egoizmie, egzystencjalna wręcz opowieść stanowiąca lustro naszego wybujałego „ja”.

Czytaj całą recenzję: Lustro naszego wybujałego ja

14.05.2023

Recenzja: "Paradoksy gniazda"

Już pierwsze sceny - gdy bohaterki ,,Empty Bodies” splatają ze sobą swoje ramiona, przytulają się i głaszczą - niosą afirmatywne, matczyne przesłanie kobiecości. Jest ono pełne pierwotnej więzi; splot rąk i nóg przywodzi na myśl gniazdo, wspólnotę źródeł, jedność. Ten naturalny punkt wyjścia całej opowieści będzie sukcesywnie zaburzany kolejnymi bodźcami, skojarzeniami, impulsami...

Czytaj całą recenzję: Paradoksy gniazda

14.05.2023