TAB' Nowy początek

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: TAB' Nowy początek
Twórca: Sopocki Teatr Tańca
Choreografia: Joanna M. Czajkowska
Reżyseria/dramaturgia: Joanna M. Czajkowska
Wykonanie: Jan Górczak, Róża Kołoda, Jacenty Krawczyk, Wiktoria Rudnik, Joanna M. Czajkowska
Produkcja: Sopocki Teatr Tańca
Premiera: 13.12.2019
Czas trwania: 61 minut

Opis spektaklu:

Natura materialna tab’ to w psychologii sufich, określenie na sumę zdolności psychicznych, z którymi przychodzimy na świat, a zatem głównie uwarunkowania odziedziczone po rodzicach i związane z przebiegiem ciąży. Cechy natury materialnej wywierają znaczący, ale nie jedyny wpływ na rozwój człowieka. Następne etapy według tej koncepcji, to Nafs, Serce, Duch, Świadomość Wewnętrzna oraz Najgłębsza Wewnętrzna Świadomość. Tab’ jest zatem punktem startu w rozwoju każdej jednostki.

W spektaklu Sopockiego Teatru Tańca, pełni tę samą rolę – wyjścia do opowieści , czy raczej filozoficzno – fizycznych rozważań o rozwoju świadomości człowieka. Autorka koncepcji spektaklu pracując nad scenariuszem, zintegrowała ze sobą zachodnie i wschodnie systemy filozoficzno-psychologiczne. I tak, obok konceptu sufich, dużą inspiracją była piramida potrzeb Maslowa, czy system czakr – sieci energetycznych ośrodków w ciele, które są skorelowane zarówno z narządami (warstwa fizyczna ciała), jak sferą psychiczną i duchową człowieka. Inspiracją była także huna – tradycja hawajska.

Wizualnym partnerem wydarzenia są obrazy, związanej z Sopotem niemal całe życie, Gertrudy Kuziemskiej-Wilczopolskiej, które uruchomi wizualnie Katarzyna Teresa Turowska.

Uwagi:
-

Pełne dane spektaklu:

TAB' Nowy początek
Sopocki Teatr Tańca
Koncept, reżyseria, choreografia: Joanna M. Czajkowska
Współpraca choreograficzna i wykonanie: Jan Górczak, Róża Kołoda, Jacenty Krawczyk, Wiktoria Rudnik, Joanna M. Czajkowska
Obrazy będące bazą wizualizacji: Gertruda Kuziemska-Wilczopolska
Wizualizacje: Katarzyna Teresa Turowska
Muzyka: Mariusz Noskowiak feat. Magdalena Gruszczyńska (sopran), Jan Czerwiński (beatbox)
Kostiumy: Joanna M. Czajkowska
Scenografia: Jacek Krawczyk
Światła: Mateusz Gierc
Produkcja: Sopocki Teatr Tańca
Premiera: 13.12.2019
Czas trwania: 61 minut 

Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

TAB' Nowy początek - trailer

Dowiedz się więcej 

13.11.2021

Recenzja "Punkty styczne"

„TAB’ Nowy początek” Sopockiego Teatru Tańca jest spektaklem nawiązującym do rozmaitych wschodnich kultur czy religii; prowadzi nas przez narodziny i życie, pokazuje  etapy rozwoju duchowego oraz ewolucję potrzeb od przyziemnych i materialnych po te natury wyższej. Choreografka, Joanna Czajkowska, w procesie kreacji analizowała także zachodnią filozofię i psychologię (odwołując się np. do piramidy hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa) i szukała pomiędzy badanymi przez siebie obszarami punktów stycznych. W jej kompozycji pojawiają się więc elementy odnoszące się zarówno do wschodnich sztuk walki, w których nie liczy się sama sprawność lecz harmonia między ciałem i umysłem, nawiązania do hinduizmu (np. w scenie z wieloręką boginią szczęścia i powodzenia Lakszmi), jak i do islamu czy nawet szamanizmu. Są tutaj także silne nawiązania do buddyzmu i znanej z wierzeń religii dharmicznych oraz ezoterycznych teorii czakr (energetycznych punktów ciała, których „otwieranie” prowadzi do osiągnięcia absolutu).

Czytaj całą recenzję: Punkty styczne