Walka czy kapitulacja?

Walka czy kapitulacja?
W ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2020 widzowie mogli obejrzeć spektakl online „Blank Spots” w wykonaniu litewskiego tancerza Lukasa Karvelisa. W swej solowej pracy artysta zabiera nas do innego, tajemniczego świata…

Mówi się, że człowiek ma wiele twarzy, jednak to, które z nich decydujemy się pokazać innym, pozostaje kwestią otwartą. Tym aspektem zajmuje się właśnie Karvelis. Już na początku pierwszej zostajemy obezwładnieni ciemnością i dźwiękami – stukotem butów czy szeptami ludzi. Przebłyski światła ukazują siedzącego na środku sceny tancerza, ubranego dosyć niecodziennie, m.in. z powodu peruki i butów na obcasie. W tle słyszymy śmiech... Ta atmosfera krytyki postaci, mroku i tajemniczości powoduje, że spektakl wymyka się ze wszelkich schematów. Ruch tancerza się zapętla, co odzwierciedla rozerwanie i swoiste oddzielenie się tożsamości od konkretnej osoby. Nasuwa się pytanie, ile takich nieznanych tożsamości kryje każdy z nas?

Po kolejnym blackoucie jesteśmy w innej rzeczywistości. Tancerz pozbywa się butów, zdejmuje płaszcz… Wraz z narastającą muzyką, narasta też ruch, który staje się coraz większy, jest przestrzenny i dynamiczny. Następują kolejne etapy pewnego uwolnienia – tancerz pozbywa się dalszych części ubrania, zrywa z siebie kolejne, nie tylko fizyczne przecież, warstwy… Jesteśmy świadkami przemiany, transformacji czy też porzucenia krępujących więzów. Poprzez energiczny ruch głową tancerz traci ostatni element kreacji swojej postaci, czyli perukę. Jest to gwałtowna zmiana – ogołocony z wszelkich rzeczy tancerz pozostaje nagi, „czysty”.

Muzyka inspirowana folklorem wprowadza nas teraz w nową atmosferę, przynosi to ukojenie i daje możliwość obserwacji ruch w czystej postaci, bez ukrywania czegokolwiek i zbędnych przymiotów. Wydaje się, że tym stanie jakaś nieznana siła „zabiera” nam tego tancerza, który ulega temu impulsowi i podejmuje swoją wewnętrzną walkę z samym sobą. Pozostajemy z tym obrazem – walki, a może dla niektórych, poddania się i kapitulacji.

Mimo oglądania tego spektaklu jedynie przed ekranem laptopa, moim zdaniem można się było zanurzyć się w oba światy stworzone przez Lukasa Karvelisa. Ta odmienność i różnorodność „Blank Spots” z pewnością wielu skłoni do myślenia.

Ewelina Chaberska (Brygada Tańca)

Recenzja napisana w ramach projektu Brygada Tańca, organizowanego przez Centrum Teatru i Tańca z partnerstwem Strony Tańca.

„Blank Spots”, choreografia i wykonanie: Lukas Karvelis (Litwa), muzyka: Adrian Crespo Barba, reżyseria świateł: Edagaras Varkulevičius, 16. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2020, pokaz online: 07.11.2020