Wędrówka w (nie)znane

Wędrówka w (nie)znane

Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2022, 23 czerwca publiczność miała szansę zobaczyć pracę Teatru Tańca Zawirowania „Opowiedz nam o przyszłości” przygotowaną choreograficznie przez Elwirę Piorun. Już od początku tego pokazu wyruszyliśmy w podróż w nieznane.

Spektakl rozpoczął się od ruchu ukrytego w tajemniczej bryle o nieregularnym ksztacie, znajdującej w głębi sceny. Coś zawiniętego w folię walcząc próbowało usilnie się uwolnić. Muzyka w tle sugerowała, że znaleźliśmy się w obcym miejscu, może nawet na innej planecie. Uwolnionym z szeleszczącej materii okazał się Michał Adam Góral, który rozpoczął samotną wędrówkę, jak się okazało, w miejscu nieznanym także dla niego.

Tancerz samotnie i przez dłuższy czas badał swoje ciało oraz jego możliwości. Zagubiony, zdezorientowany próbował przeanalizować ruchy kończyn w nowej przestrzeni. Przez moment był tyłem do widza, nie ukazywał twarzy, dopiero potem zaczął się pewniej poruszać i energiczniej eksplorować przestrzeń. Towarzyszył mu obraz wyświetlany na ścianie, na którym było widać jego opóźnione ruchy z różnych ujęć kamery. Publiczność wzięła także w tej transmisji udział, bowiem kamery obejmowały także wszystkie rzędy na widowni. Staliśmy się świadkami i uczestnikami innej, alternatywnej rzeczywistości (Za opracowanie wizualne spektaklu była odpowiedzialna Julia Ruszczyńska, natomiast za animację Dominika Struzik, bo nie tylko zapis kamery wzbogacał choreografię, ale także wizualizacje, przywołujące na myśl ciemną materię czy pył kosmiczny).

Ta część choreografii była bardzo ciekawa, głównie ze względu na ruch taneczny Michała Górala, który pokazał zarówno swoją niepewność, jak i jednocześnie ciekawość tego, jak funkcjonuje ciało w innym świecie. Efekty wizualne i ruchowe przeplatały się i tworzyły spójną całość.

Sytuacja się zmieniła, gdy w tej częściowo poznanej już przestrzeni, pojawiła się nowa istota. Wystraszony bohater z boku przyglądał się kobiecie (Anna Banasik), która w jasnej sukience wkroczyła w jego świat pewna i dumna. Czy to sen, omamy czy rzeczywistość? Te dwie postaci próbowały się poznać, zbadać swoje możliwości. Byliśmy świadkami energicznych partnerowań, prawdziwej walki ze sobą i ze swoimi uczuciami (może nawet strachem).

W rozmowie po spektaklu choreografka Elwira Piorun podkreślała, że chciała ukazać relacje podobne do tych opisywanych w powieści Stanisława Lema „Solaris”. Przyznała, że lubi na scenie przedstawiać ludzkie relacje.

Nie jest to pierwszy raz kiedy publiczność mogła się o tym przekonać, bo wyraziste partnerowania, „soczystość” ruchu i emocjonalność w wykonaniu tancerzy Teatru Tańca Zawirowania mogliśmy oglądać przecież w „Tańcząc Boską Komedię” czy w duecie „Anima-Animus”.

Wraz z końcem pokazu „Opowiedz nam o przyszłości”, zastanawiałam się czy to już koniec podróży tych istot, czy dopiero początek, zniknęli razem czy oddzielnie? W moim odczuciu w tej pracy bardzo wyraźnie widać podział na część solową i duet. Może to wynikać z tego, co wybrzmiało w rozmowie pospektaklowej, że w początkowym zamyśle choreografki miał to być występ solowy, a dopiero z czasem zapadła decyzja o włączeniu w proces tancerki Anny Banasik. I choćby dlatego, według mnie drugi fragment wydaje się słabszy i mniej interesujący. Wejście Anny i taniec przy ścianie, pomiędzy wizualizacjami nie zaintrygował, może brakowało w ruchu jakiejś cząstki tajemniczości, a może przyczyną jest to, o czym mówiła Elwira Piorun, że trudno przełożyć na taniec, to, co słowami uchwycił Stanisław Lem.

Początek XVIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2022 rozpoczęliśmy od dalekiej podróży w nieznane, ale warszawską publiczność czeka jeszcze więcej wrażeń i spektakli, dlatego warto sprawdzić repertuar na koniec czerwca i zobaczyć, co będą chcieli nam opowiedzieć twórcy letniej części tego wydarzenia.

Ewelina Piersa, Brygada Tańca 2022

„Opowiedz nam o przyszłości” Teatr Tańca Zawirowania, choreografia: Elwira Piorun, scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski, wykonanie: Michał Adam Góral, Anna Banasik, opracowanie wizualne: Julia Ruszczyńska, zdjęcia: Piotr Szymański, animacja: Dominika Struzik, pokaz w ramach XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania, pokaz: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, 23.06.2022