Expiria

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: Expiria
Twórca: Agnieszka Kryst
Choreografia: Agnieszka Kryst
Reżyseria/dramaturgia: Agata Siniarska
Wykonanie: Agnieszka Kryst
Produkcja: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Premiera: 01.07.2021
Czas trwania: ok. 60 minut

Opis spektaklu:

"Expiria" to studium kobiecego ciała. Inspiracja do spektaklu została zaczerpnięta ze sztuk wizualnych oraz z tańca ekspresjonistycznego z pierwszej połowy XX wieku. Poruszające się ciało tworzy intymny krajobraz, ukazuje się jako niewyczerpane źródło energii, siły i pożądania. Jest w ciągłym ruchu, nieustannie przemienia się i transformuje. Tańcząc ustanawia i kwestionuje granice pomiędzy swoją abstrakcyjnością a materialnością. Subtelnie uwydatnia swój potencjał fizyczny i emocjonalny. Bawi się formą i ciągle się jej wymyka, tym samym odzyskuje swoją autonomię i siłę sprawczą. Uwalnia się relacja, która łączy je z naturą. Ta energia bezustannie przepływa otwierając kolejne przestrzenie cielesnej wolności.

„Ciało w Expirii to ciało, które eksponuje siebie w ruchu, ciało, które ten ruch kocha, które się w tym ruchu smakuje, które przez ten ruch się emancypuje. Jego nagość, eksponując się w swej delikatności i intymności, emanuje siłą. To ciało, które poprzez taniec jest w świecie i ten świat afirmuje” Agata Siniarska, dramaturgia.

Uwagi:

Spektakl zawiera sceny nagości.

Pełne dane spektaklu:

„Expiria”
Agnieszka Kryst
Choreografia i wykonanie: Agnieszka Kryst
Dramaturgia: Agata Siniarska
Kompozytorka: Justyna Stasiowska
Kompozycja przestrzeni i reżyseria świateł: Agata Skwarczyńska
Konsultacja artystyczna: Joanna Leśnierowska
Inspicjentka: Kamila Długosz
Produkcja: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl powstał w ramach „Poszerzania Pola” – programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation
Koprodukcja: Nowy Teatr w Warszawie, Art Stations Foundation w Poznaniu Prapremiera (online): 13.02.2021
Premiera: 01.07.2021
Czas trwania: ok. 60 minut 

Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

Expiria - trailer

Dowiedz się więcej 

01.07.2021

Recenzja "Przełamując konwenanse"

Gdyby trzeba było określić premierę „Expirii” Agnieszki Kryst, której premierę 1 lipca 2021 r. wystawił warszawski Nowy Teatr, tylko jednym słowem – brzmiałoby ono „rozdarcie”. Nie z tego powodu, że ta choreografia była niespójna, głośna czy skrajnie dynamiczna, lecz dlatego, że proces, w jakim zanurzyła się tancerka był odmienny od tego, w jakim zanurzyli się widzowie.

Kryst postawiła przed sobą niezwykle trudne – i w sumie niecodzienne – zadanie: odnosząc się do sztuk wizualnych i tańca ekspresjonistycznego z pierwszej połowy XX wieku na naszych oczach przechodziła proces odkrywania swego ciała i jego swoistej emancypacji. W „Expirii” nie mieliśmy do tego żadnego wprowadzenia, publiczność od razu została wrzucona w zimny, ascetyczny obraz – w oświetlonej zimnym, bladym światłem przestrzeni, zaaranżowanej kilkoma „granitowymi” obeliskami, poruszała się naga tancerka. Przechodziła na naszych oczach proces budzenia swego ciała do ruchu, bawiła się formą, emocją, eksperymentowała, poszukiwała, wyzwalała się.

Czytaj cała recenzję: Przełamując konwenanse