GEMINI tryptyk

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: GEMINI tryptyk
Twórca: Teatr Rozbark
Choreografia: Anna Piotrowska
Reżyseria/dramaturgia: -
Wykonanie: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Anna Piotrowska, Alexey Torgunakov, Katarzyna Zioło
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Premiera: 26.02.2021
Czas trwania: 50 minut

Opis spektaklu:

Spektakl „GEMINI tryptyk” jest kontynuacją i poszerzeniem trzech wcześniejszych realizacji, tj. „Gemini” i„Gemini&after” z 2006 roku w wykonaniu Patrycji Dońskiej i Anny Piotrowskiej oraz „Gemini” z 2017 roku w wykonaniu Artura Bieńkowskiego, Kamila Bończyka i Alexeya Torgunakova.

Głównym motywem pierwowzoru była kreacja i poszukiwanie zależności sióstr syjamskich związanych-zrośniętych ze sobą quasi-nierozerwalną relacją. To stało się punktem wyjścia do dalszej eksploracji spektaklu kolejno na trzech i pięciu wykonawców. Najnowsza odsłona Gemini to tryptyk, trzy części zespojone utworami Henryka Góreckiego:

ofiarowanie
opowieść
obcowanie

Motyw bliźniaczej zależności zostaje poszerzony o kontekst społecznego ekosystemu i zależności jegoelementów. Istotą jest fizyczny dialog, w którym poszukiwana jest harmonia i siła (nie)obecności jednostki oraz cielesnych interakcji wspólnoty.

delikatna troska ciał
ciało przenika przez ciało
zespojenie
impresja ciał

Uwagi:
-

Pełne dane spektaklu:

GEMINI tryptyk
Teatr Rozbark
Choreografia: Anna Piotrowska
Wykonanie: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Anna Piotrowska, Alexey Torgunakov, Katarzyna Zioło
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Premiera: 26.02.2021
Czas trwania: 50 minut

Tekst opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

GEMINI tryptyk - trailer

Dowiedz się więcej 

30.05.2022

Recenzja "Człowiek i jego człowieczeństwo"

„GEMINI tryptyk” jest jedną z nielicznych polskich prac tanecznych (nie licząc spektakli baletowych) docenionych przez świat teatralny, czego dowodem jest niedawne zdobycie przez jej choreografkę Złotej Maski – nagrody teatralnej przyznawanej od 1968 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Anna Piotrowska prowadząca Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark została wyróżniona w kategorii Choreografia/Ruch sceniczny za 2021 rok za dwa swoje ostatnie przedstawienia: „GEMINI tryptyk” i „Policzalni”. Oba cechuje nie tylko współpraca, porozumienie czy wręcz przyjaźń artystyczna między wykonawcami,  skutkująca pięknym wizualnie tańcem, ale też dobre rozplanowanie poszczególnych epizodów w przestrzeni sceny, ciekawa warstwa dramaturgiczna, wreszcie nietypowe pomysły na przedstawienie poruszanych problemów.

Widać, że Piotrowską głęboko interesuje człowiek i jego wzajemne relacje, nie tylko z innymi ludźmi ale także i z rzeczywistością, w jakiej istniejemy – w „Policzalnych” publiczność śledziła m.in. wiążącą wolność relację z systemem władzy i statystyki, a w „GEMINI tryptyk” – nasze (często toksyczne) związki z ludźmi, przyrodą i światem natury czy nawet szerzej z całym wszechświatem. 

Czytaj cała recenzję: Człowiek i jego człowieczeństwo