If I wear

Podstawowe dane:

Tytuł: If I wear
Twórca: Marta Kosieradzka, Agnieszka Sterczyńska
Choreografia: Marta Kosieradzka, Agnieszka Sterczyńska
Reżyseria/dramaturgia: -
Wykonanie: Marta Kosieradzka, Agnieszka Sterczyńska
Produkcja: Kelim Choreography Center Bat Yam w Tel Avivie przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza
Premiera: 03.09.2020
Czas trwania: 45 minut

Opis spektaklu:

„If I wear” podejmuje temat wizualnej i kinetycznej tożsamości. Opowiada o stawaniu się, zakrywaniu, uwidacznianiu i przemocy symbolicznej. Ekspresja i kreacja tożsamości odbywa się przede wszystkim w sferze wizualnej. Wygląd, sposób poruszania się, ubiór służą budowaniu i komunikowaniu „ja” na poziomie jednostkowym i społecznym. Ubrania pełnią nie tylko funkcję użytkową. Są sferą indywidualizacji i wolności, uniformizacji i dyskryminacji, obiektem pożądania i narzędziem sprawowania władzy. Ta wieloznaczność relacji z „drugą skórą” stanowi ważny temat spektaklu, czego wyrazem jest wykorzystywany à rebours kostium – czarno-białe dresy marki Adidas. Na drugim krańcu tożsamościowego universum znajduje się odhumanizowane, poddane deformacji ciało, będące odniesieniem do sztuki abstrakcyjnej, w której nośnikami znaczeń są kształt, linia, rytm czy barwa.

Spektakl w różnorodny sposób opowiada o byciu i stawaniu się, zakrywaniu i uwidacznianiu, o patchworkowej tożsamości i mechanizmach władzy. Praca została zakwalifikowana do finałowego etapu "The best OFF" - konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego.

Uwagi:
-

Pełne dane spektaklu:

Tytuł: If I wear
Twórca: Marta Kosieradzka, Agnieszka Sterczyńska
Choreografia: Marta Kosieradzka, Agnieszka Sterczyńska
Wykonanie: Marta Kosieradzka, Agnieszka Sterczyńska
Muzyka: Idrioema, Paul Kalkbrenner, Chronomad, Pink Floyd
Produkcja: Spektakl został zrealizowany podczas rezydencji artystycznej w Kelim Choreography Center Bat Yam w Tel Avivie przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.
Prapremiera: 26.08.2020, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie
Premiera: 03.09.2020, Gdański Festiwal Tańca, Klub Żak
Czas trwania: 45 minut

Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

If I wear - zapis

Dowiedz się więcej 

26.08.2020

Recenzja: "Zimne laboratorium"

Taniec z zasłoniętą twarzą jest jednym z największych wyzwań dla artystów – nie dlatego, że to technicznie trudne, ale dlatego, że taki wybór pozbawia widza możliwości nawiązania bliskiego kontaktu z wykonawcą. Z socjologicznego punktu widzenia ukrycie twarzy odejmuje ok. 70 procent wrażeń emocjonalnych wobec drugiego człowieka, a w przypadku sztuki scenicznej dodatkowo „chowa” przed naszymi oczami całą kompozycję przestrzeni i wybija na pierwszy plan każdy ruch. Sęk w tym, że także i każdą niedoskonałość ruchu.

Zwróćmy uwagę na to, że np. maski tancerzy afrykańskich czy azjatyckich są niezwykle wyraziste – chodzi o to, że już samą swoją formą mają wywoływać strach czy smutek i zlikwidować pojawiający się biologicznie chłód emocjonalny odbioru takiej postaci. Wiedząc to wszystko trzeba docenić wielkość wyzwania Marty Kosieradzkiej i Agnieszki Sterczyńskiej przedpremierowo wystawiających w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie swój spektakl „If I wear”, który w większości został zatańczony z zasłoniętymi twarzami. Powód tego jest taki, że tancerki zajęły się w swojej autorskiej choreografii mechanizmami władzy oraz zakrywaniem i odkrywaniem swojej tożsamości w globalistycznym społeczeństwie.

Czytaj cała recenzję: Zimne laboratorium