Monstera

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: Monstera
Twórca: Marta Ziółek
Reżyseria/dramaturgia: Marta Ziółek/Anka Herbut
Choreografia: Marta Ziółek
Wykonanie: Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Zuza Wrońska, Marta Ziółek
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł, STUDIO teatrgaleria przy wsparciu Fundacji Burdąg 
Premiera: 09.10.2020
Czas trwania: 50 minut

Opis spektaklu:

"Monstera" Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi – z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

"Monstera" feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała.

"Monstera" zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne Syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa – ozdobna roślina o trujących liściach.

"Monstera" to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performance "Ustowanie" oraz grupowa praca "Vulva".

Uwagi:

W spektaklu obecne są sceny nagości.

Pełne dane spektaklu:

Tytuł: "Monstera"
Koncepcja, choreografia, reżyseria: Marta Ziółek
Tekst, dramaturgia, teksty piosenek: Anka Herbut
Wykonanie: Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Zuza Wrońska, Marta Ziółek
Scenografia: Magdalena Łapińska-Rozenbaum
Kostiumy: Pat Guzik
Muzyka: Zoi Michailova
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Kompozycja piosenek, tekst piosenki "Wyspa": Zuza Wrońska
Wideo/Making-of: Ania Gawlita
Asystentka choreografki: Aleksandra Kostrzewa
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł, STUDIO teatrgaleria przy wsparciu Fundacji Burdąg 
Kierowniczka produkcji: Monika Balińska
Inspicjentka: Zuzanna Prusińska
Premiera: 09.10.2020
Czas trwania: 50 minut 

materiał opracowano na podstawie tekstu promocyjnego/tekstu organizatora

Dowiedz się więcej 

09.10.2020

Recenzja: "Yes"

Choreografia kontrastów. Między mitem, a realnością. Między cielesnością, a stereotypami. Między dobrym, a złym dotykiem. Między słowem, a ciałem. Między nimi, a nami. „Monstera” Marty Ziółek to najlepszy spektakl 19. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł 2020. Jeśli ktoś ma inne zdanie – chętnie z nim podyskutuję. Zapowiadam, że będę stać na stanowisku, że w teatrze tańca nie zawsze chodzi o to, by widzowie oglądali perfekcyjnie skomponowane układy, ani o to, aby akcja była wartka, a koncept całkowicie czytelny. Spektakl musi „przebijać się przez szkło”, poruszać emocje, prowokować do myślenia, zmieniać i nieść to coś, co będzie komunikatywne nie tylko z wierną grupą widzów, ale też z tymi, którzy z tańcem czy z tanecznym performance nie są obyci. Widziałam w życiu setki, a raczej pewnie tysiące spektakli tanecznych, i zaręczam, że stworzenie w nich odpowiedniego klimatu wcale nie jest łatwe, a jeszcze trudniejszym jest wytworzenie potencjału sprzedażowego. „Monstera” ma taki potencjał, więc zachęcam każdego, by sam sprawdził, czy jemu akurat ta poetyka odpowiada.

Czytaj całą recenzję: Yes