Odyseja

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: Odyseja
Twórca: Teatr Nowszy
Reżyseria/dramaturgia: -
Choreografia: Tomasz Ciesielski (w ścisłej współpracy z tancerzami)
Wykonanie: Natalia "Sarna" Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
Produkcja: Joanna Stasina
Premiera: 19.09.2020
Czas trwania: 50 minut

Opis spektaklu:

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt "Odyseja" to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który “wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej "śmierci do nowego życia".

Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Uwagi:

Widzowie performance'u słuchają dźwięku i muzyki poprzez specjalny zestaw słuchawkowy, dla pozostałych - przypadkowych - widzów (podróżnych) tancerze wykonują swoją choreografię tylko do dźwięków otoczenia.

Pełne dane spektaklu:

Tytuł: Odyseja
Twórca: Teatr Nowszy
Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami
Wykonanie: Natalia "Sarna" Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys
Kostiumy: Damian Kretschmer
Produkcja: Joanna Stasina
Premiera: 19.09.2020. Premiera spektaklu odbyła się w ramach międzynarodowego Sympozjum „Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point” na Dworcu Łódź Fabryczna.
Czas trwania: 50 minut

Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

Odyseja - trailer

Dowiedz się więcej 

10.10.2020

Recenzja "W drodze"

„Odyseja” w choreografii Tomasza Ciesielskiego w samym swoim założeniu angażuje publiczność. Nie dość, że rozgrywa się w różnych miejscach dworca kolejowego (prawdziwego dworca, a nie jego erzacu na scenie), to jeszcze każdy z widzów otrzymuje specjalny nadajnik, dzięki któremu przez słuchawki słyszy warstwę dźwiękową przygotowaną do tego performance. Przypadkowi podróżni też mogą patrzeć i prowadzić swoją „podróż w podróży”, ale to z pewnością zupełnie inna wędrówka.

Czytaj całą recenzję: W drodze