Opowiedz nam o przyszłości

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: Opowiedz nam o przyszłości
Twórca: Teatr Tańca Zawirowania
Choreografia: Elwira Piorun
Scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
Wykonanie: Michał Adam Góral, Anna Banasik
Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania/Fundacja Scena Współczesna
Premiera: 19.12.2021
Czas trwania: 60 minut

Opis spektaklu: 

"Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi".

Przedstawienie „Opowiedz nam o przyszłości” jest inspirowane twórczością Lema, a w szczególności jego powieścią „Solaris”. Zajmuje się bohaterem, który skierowany na obcą planetę mierzy się samotnie ze swoimi wspomnieniami, lękami i traumami. Postawiony na przeciwko oceanu, który materializuje jego wizje, musi sam określić, na ile chce im się przeciwstawić, a na ile ulec. Wspaniała metafora ludzkiej egzystencji opisana przez Lema staje się obecnie jeszcze bardziej aktualna w czasach, kiedy technologie próbują manipulować umysłami ludzkimi. Dodatkową wartością przedstawienia jest ruch i taniec stanowiący podstawowy środek przekazu. Dzięki temu historia nabiera głębszego znaczenia. Wszystko to dzieje się to w otoczeniu filmowych realizacji, które już dawno stały się częścią naszego życia. Czy to jest przyszłość czy już teraźniejszość i czy na pewno musi dziać się na obcej planecie?

Uwagi: 

Spektakl zawiera migające wizualizacje wyświetlane na dużym ekranie.

Pełne dane spektaklu: 

"Opowiedz nam o przyszłości"
Teatr Tańca Zawirowania
choreografia: Elwira Piorun
scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
taniec i kreacja: Michał Adam Góral, Anna Banasik
opracowanie wizualne: Julia Ruszczyńska
zdjęcia: Piotr Szymański
animacja: Dominika Struzik
premiera: 19.12.2021
czas trwania: 60 minut

Spektakl dofinansowano w Programie Wieloletnim NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

materiał opracowano na podstawie tekstu promocyjnego/tekstu organizatora

Dowiedz się więcej 

19.12.2021

Recenzja "Kosmos ukryty w nas samych"


Ostatnia taneczna premiera 2021 roku, jaką publiczność mogła obejrzeć w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (19 grudnia), siłą wrzuciła wszystkich w futurystyczny świat stworzony przez Stanisława Lema. Ten filozof i jednocześnie najsłynniejszy polski pisarz nurtu hard science-fiction, kładącego nacisk na naukę i technologię, zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim niebywałym wręcz opowieściom o świecie, jaki może nadejść w przyszłości ale także dzięki wnikliwym analizom ludzkiej psychiki. 

Czytaj całą recenzję: Kosmos ukryty w nas samych