Piękno jak powietrze

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: Piękno jak powietrze
Twórca: Ilona Trybuła
Choreografia: Ilona Trybuła
Reżyseria/dramaturgia: -
Wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Agata Jędrzejczak, Paweł Grala, Oscar Mafa
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł
Premiera: 14.09.2020
Czas trwania: ok. 60 minut

Opis spektaklu:

"Piękno jak powietrze" to jeden z trzech spektakli cyklu "Partytury uważności". Cykl porządkuje i prowadzi zagadnienia poddane twórczej uważności i twórczemu działaniu performerów, zaś metodą pracy jest improwizacja, pochwycona w bazowe ramy. Umożliwia to tworzenie choreografii, tańca, kompozycji, dramaturgii, które nie mają stałych reguł, ale wrażliwie reagują na bieżące wydarzenia, bo zasadą improwizacji jest obecność w tym, co teraz, w chwili obecnej.

Ilona Trybuła zdaje sobie sprawę, że podejmowanie tematu piękna jest ryzykowne ze względu na zbanalizowanie i „koturnowość” pojęcia, o którym mówi się dziś często z ironią. Podobnie jak o innych „wielkich tematach”: miłości, śmierci... Wielkich i powszechnych. Trudno jednak zaprzeczyć ich ważności.

"Myślę o pięknie, które jest poruszeniem, wstrząsem, inspiracją do zmian i „zauważeń”. Jest konieczne i powszechne jak powietrze. Jest doświadczeniem. Niezbędnym dla rozwoju osobistego i poczucia szczęścia. Zajmiemy się dynamiką tych obszarów, w których jest ono obecne, żywe i możliwe do znalezienia na scenie w twórczym ucieleśnieniu, tańcu i choreografii – myśli, zdarzeń, kompozycji. To, co powstaje na scenie, jest rzeczywistością wytwarzającą własne znaczenia i przestrzenie, nie zaś reprodukcją. U Platona „piękno, dobro, prawda” są tożsame, wynikają z siebie. (...) Myślę np. o doświadczeniach w pandemii. O niewielkich gestach: ktoś przyniósł komuś posiłek, zostawił zakupy, poczytał, zaśpiewał na balkonie, dał trochę siebie. Wtedy gest dobra nazywamy pięknym".

Uwagi:
-

Pełne dane spektaklu:

Tytuł: Piękno jak powietrze
Twórca: Ilona Trybuła
Koncepcja, choreografia: Ilona Trybuła
Wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Agata Jędrzejczak, Paweł Grala, Oscar Mafa
Muzyka na żywo: Adam Świtała, Michał Górczyński
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł. Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner: Centrum Łowicka
Premiera: 14.09.2020
Czas trwania: ok. 60 minut

Opracowano na podstawie tekstu promocyjnego/tekstu organizatora. 

Dowiedz się więcej 

14.09.2020

Recenzja "Angażowanie zmysłów"

Ilona Trybuła udowodniła, że improwizowana komunikacja crossmediowa z powodzeniem może istnieć w dziedzinie tańca. A od lat funkcjonujące w prasie metody generujące przepływ odbiorców z jednego rodzaju mediów do drugiego, czyli np. zachęcanie czytelników do korzystania z uzupełniających artykuły materiałów wideo czy radiowych podcastów, da się przełożyć na świat sztuki. Bo jeśli na crossmedia spojrzymy nie tylko poprzez pakiet informacji, ale także przez zaangażowanie w odbiorcach dodatkowych zmysłów, skierowanie ich uwagi ku formie artystycznej, w której liczy się nie tylko słowo lecz także ruch, sposób pracy kamery, montaż, oświetlenie, użyte dźwięki czy muzyka – możemy wyobrazić sobie spektakl crossmediowy. To byłby spektakl łączący artystów z różnych dziedzin, angażujących rozmaite zmysły naraz, a wszystko w nim byłoby precyzyjnie wymyślone, skomponowane oraz plastycznie dopracowane. I teraz należy gwałtownie zniszczyć to wyobrażenie, bo Ilona Trybuła zaproponowała wszystkie te wartości ale improwizowane, tworzone na naszych oczach na żywo. Taka jest właśnie choreografia „Piękno jak powietrze”.

Czytaj całą recenzję: Angażowanie zmysłów