Od pragnienia akceptacji do zniszczenia

Od pragnienia akceptacji do zniszczenia

„Empty Bodies” Teatru Tańca Zawirowania to grany od lat spektakl o ekologii i naszej ingerencji w naturę. Mówi o upadku więzi międzyludzkich, o oddalaniu się od siebie. O trudach naprawy zepsutego.

W Centrum Teatru i Tańca Zawirowania 14 maja 2023 publiczność powitały splecione, półnagie ciała trzech kobiet, symbolizujących jedność, współistnienie. Miałam wrażenie, że są siłą i zrozumieniem. A rozdzielone gubią się, poddają się woli innych. Szukając bezpiecznego zaczepienia znajdują niewolę.

Nagość była ich wolnością, ale ją skrępowało odzienie. Natomiast rozdzielone, odepchnięte szukają akceptacji, miłości i zrozumienia – obraz tego widziałam w scenie, w której tancerki rozmawiają ze sobą o operacjach plastycznych, wykrzykują ceny za zlikwidowanie "kurzych łapek", odsysanie tłuszczu czy innych zabiegów upiększających, jakim można się poddać w salonach kosmetyki estetycznej. Sztuczne upiększanie pomarszczonych, brzydnących z wiekiem ciał, to oszukiwanie natury. Niestety, nieskuteczne. Pęta zniewolenia są o wiele bardziej ciasne. Żeby je zrzucić potrzeba jedności. Więc szukają. Upadają i wstają. Są słabe, ale walczą o przetrwanie, o miłość, o sprawiedliwość. O powrót do normalności, do utraconego piękna wolności.

Spektakl – poza swoimi wątkami ekologicznymi – pokazuje, że walcząc o idealny wygląd, traci się indywidualizm. A wtedy ciało i osobowość stają się puste. Na scenie zobaczyłam symboliczne życie kobiety (na przestrzeni lat, mijających generacji) na tle obrazów z życia Ziemi. Oba te życia zniszczone człowieczą bezmyślnością. Oba doświadczone brakiem poszanowania i lekceważeniem. Gdzie bohaterki muszą walczyć, by przetrwać, by żyć. By być życiem i dawać życie.

Trzy tancerki - Elwira Piorun, Agata Pankowska, Aleksandra Krajewska – symbolizują różne pokolenia. Pokolenia, które niszczyły i naprawiały niszcząc jeszcze bardziej. Choreografka, Karolina Kroczak, do tańca, który ogląda się z pasją, śmiało wplata obraz, współczesne przeboje i głos aktorski. To sprawia, że spektakl staje się ciekawszy, a poszczególne sceny wyraźniejsze, a jego wciąż zmieniająca się dynamika może się spodobać ludziom młodym.

Dla mnie jest to opowieść o trudnych, poplątanych losach kobiet i nieodwracalnym niszczeniu otaczającej nas natury.

Lucyna Łukian, Brygada Tańca 2023

Empty Bodies” Teatr Tańca Zawirowania, choreografia: Karolina Kroczak, wykonanie: Aleksandra Krajewska, Agata Pankowska, Elwira Piorun, muzyka: collage, pokaz: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, 14.05.2023