Flesz taneczny - podsumowania najciekawszych wydarzeń (2023)

Afrykańskie upały, polskie premiery, międzynarodowy festiwal

Czerwiec 2023 r. w warszawskim tańcu upłynął przede wszystkim pod znakiem włoskich i koreańskich spektakli 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, ale wśród pozostałych propozycji też znalazło się trochę ciekawych nowości. Mieliśmy premiery, pokazy nowych prac, etiudy i teatralną ofertę dla dzieci – było się czym zająć. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.


Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.

Czytaj: Flesz taneczny (czerwiec 2023)

Teatralne fuzje, choreograficzne eksperymenty i projekty społeczne

Maj w Warszawie przyniósł miłośnikom tańca współczesnego niezwykłe wieczory. Mieliśmy połączenia różnych dziedzin, technik i stylów, ciekawe debiuty, choreografie repertuarowe, nowe spektakle i projekty społeczne. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.


Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.

Czytaj: Flesz taneczny (maj 2023)

Silny głos kobiet, czyli od mitu o Medei po „pokój do płakania”

Nasycony wydarzeniami taneczny kwiecień w Warszawie zdecydowanie przyćmiły fantastyczne spektakle 5. Butohpolis - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh. To byłą najlepsza z dotychczasowych edycji tej imprezy, a co ciekawe zrealizowano ją bez żadnego wsparcia finansowego, bo festiwal nie otrzymał w 2023 roku żadnego grantu. Spektakle butoh odważnie poruszały tematy migracji i wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, prawa kobiet, prawa obywatelskie i człowiecze, a także odnosiły się do współczesnych zjawisk społeczno-politycznych. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.


Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.

Czytaj: Flesz taneczny (kwiecień 2023)

Bunt, premiery, wspomnienia, współprace i pokazy debiutantów

Marzec w warszawskim tańcu, z powodu małej liczby premier, mógł się niektórym wydawać mało dynamiczny. Ale to błędna ocena. Mieliśmy w tym miesiącu do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem – jeden ze stołecznych festiwali nie otrzymawszy miejskiej dotacji na realizację swej piątej edycji, ogłosił, że i tak się odbędzie. Butohpolis – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca, dzięki oddolnej pomocy, zaprosi warszawiaków na swoje spektakle już w kwietniu. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca. 


Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.

Czytaj: Flesz taneczny (marzec 2023)

Od rozmów o ekosystemie teatralnym po praktyczne pokazy współpracy artystycznej

Najważniejszym wydarzeniem lutego na warszawskim rynku tańca nie były premiery, pokazy ani warsztaty, lecz zainicjowana przez Komunę Warszawa debata o ekosystemie teatralnym z udziałem przedstawicieli miasta, która dała iskrę nadziei w sprawie powstania Centrum Choreograficznego. Powrót do tych rozmów o domu dla tańca to trudna sprawa, bo środowisko taneczne jest już zmęczone dekadami zabiegania o ustabilizowane warunki rozwoju swojej dyscypliny. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.

Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.

Czytaj: Flesz taneczny (luty 2023)

Niespieszne otwarcie nowego roku

Nowy rok w warszawskim tańcu rozpoczął się z ponad dwutygodniowym poślizgiem ale wśród propozycji już można było zobaczyć dwie choreograficzne premiery („Estranee” i „Don’t Move”). Poza tym były ciekawe pokazy filmowe i spektakle repertuarowe, co ma znaczenie w tzw. rozwoju publiczności oraz rozstrzygnięto konkurs do programu dotacyjnego NIMiT-u pt. „Białe plamy – muzyka i taniec w edycji 2022/2023”. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.

Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.

Czytaj: Flesz taneczny (styczeń 2023)