W świątecznym nastroju
Kwiecień zawsze jest ważny dla środowiska tanecznego, bo to właśnie w tym miesiącu obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tańca. W Warszawie nastąpił z tej okazji istny wysyp wydarzeń (i to nie tylko 29 kwietnia) – było butoh, spektakle performatywno-badawcze, spotkania, warsztaty i rzecz jasna pokazy czysto taneczne. Wszystko to złożyło się na swoistą wizytówkę różnorodności sztuki ruchu. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Emocje w cieniu dramatów
W marcu na warszawskiej scenie tanecznej zobaczyliśmy niemal same przeboje, a seria prezentacji spektakli, mogących zachwycić publiczność w każdym teatrze, także dramatycznym, zakończyła się dwoma pokazami emocjonującej pracy „Policzalni” Teatru Rozbark i Teatru Tańca Zawirowania. Ponadto środowisko nie pozostało obojętne wobec wojny w Ukrainie, czego dowodem są liczne działania pomocowe. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Kruchość człowieka i teatralne wydarzenia zdominowane przez wojnę
Spektakle dedykowane Ukrainie, zbiórki i pomoc dla uchodźców – warszawski taniec współczesny nie jest obojętny wobec wojny, mimo że luty to jeden z najcięższych okresów dla kultury. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Od tańca rzeźby po politykę performance
Przełom 2021 i 2022 roku na warszawskiej scenie tańca współczesnego przyniósł widzom kilka wyjątkowych wydarzeń, to dwie ciekawe premiery inspirowane dziełami innych artystów – Katarzyny Kobro i Stanisława Lema – czy pierwszy numer nowego cyfrowego magazynu poświęconego polityce w performance. Nie możemy więc, jak zazwyczaj, mówić o „martwym” okresie artystycznym, w którym teatry jedynie podsumowują swoją działalność i rozliczają swoje granty. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.