Afrykańskie upały, polskie premiery, międzynarodowy festiwal
Czerwiec 2023 r. w warszawskim tańcu upłynął przede wszystkim pod znakiem włoskich i koreańskich spektakli 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, ale wśród pozostałych propozycji też znalazło się trochę ciekawych nowości. Mieliśmy premiery, pokazy nowych prac, etiudy i teatralną ofertę dla dzieci – było się czym zająć. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Teatralne fuzje, choreograficzne eksperymenty i projekty społeczne
Maj w Warszawie przyniósł miłośnikom tańca współczesnego niezwykłe wieczory. Mieliśmy połączenia różnych dziedzin, technik i stylów, ciekawe debiuty, choreografie repertuarowe, nowe spektakle i projekty społeczne. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Silny głos kobiet, czyli od mitu o Medei po „pokój do płakania”
Nasycony wydarzeniami taneczny kwiecień w Warszawie zdecydowanie przyćmiły fantastyczne spektakle 5. Butohpolis - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh. To byłą najlepsza z dotychczasowych edycji tej imprezy, a co ciekawe zrealizowano ją bez żadnego wsparcia finansowego, bo festiwal nie otrzymał w 2023 roku żadnego grantu. Spektakle butoh odważnie poruszały tematy migracji i wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, prawa kobiet, prawa obywatelskie i człowiecze, a także odnosiły się do współczesnych zjawisk społeczno-politycznych. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Bunt, premiery, wspomnienia, współprace i pokazy debiutantów
Marzec w warszawskim tańcu, z powodu małej liczby premier, mógł się niektórym wydawać mało dynamiczny. Ale to błędna ocena. Mieliśmy w tym miesiącu do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem – jeden ze stołecznych festiwali nie otrzymawszy miejskiej dotacji na realizację swej piątej edycji, ogłosił, że i tak się odbędzie. Butohpolis – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca, dzięki oddolnej pomocy, zaprosi warszawiaków na swoje spektakle już w kwietniu. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Od rozmów o ekosystemie teatralnym po praktyczne pokazy współpracy artystycznej
Najważniejszym wydarzeniem lutego na warszawskim rynku tańca nie były premiery, pokazy ani warsztaty, lecz zainicjowana przez Komunę Warszawa debata o ekosystemie teatralnym z udziałem przedstawicieli miasta, która dała iskrę nadziei w sprawie powstania Centrum Choreograficznego. Powrót do tych rozmów o domu dla tańca to trudna sprawa, bo środowisko taneczne jest już zmęczone dekadami zabiegania o ustabilizowane warunki rozwoju swojej dyscypliny. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.
Niespieszne otwarcie nowego roku
Nowy rok w warszawskim tańcu rozpoczął się z ponad dwutygodniowym poślizgiem ale wśród propozycji już można było zobaczyć dwie choreograficzne premiery („Estranee” i „Don’t Move”). Poza tym były ciekawe pokazy filmowe i spektakle repertuarowe, co ma znaczenie w tzw. rozwoju publiczności oraz rozstrzygnięto konkurs do programu dotacyjnego NIMiT-u pt. „Białe plamy – muzyka i taniec w edycji 2022/2023”. Pisze Sandra Wilk ze Strony Tańca.
Cały artykuł jest dostępny w Magazynie na portalu E-teatr.pl.