Zorganizowane przez 18. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania zgromadzenie publiczne w sprawie sytuacji artystów-uchodźców z Ukrainy i spektakl plenerowy „La grande phrase” Didier Theron Dance Company dobrze wpisały się w główny temat dnia, jakim 25 czerwca 2022 r. była warszawska Parada Równości połączona z ukraińską Kyiv Pride.
Performerzy z Didier Theron Dance Company pojawili się w Pasażu Wiecha w intensywnie różowych, nadmuchanych niczym wielkie opony, kostiumach. Przypominali w nich tłuściutkie balony-jednorożce, popularne od lat atrybuty używane podczas najważniejszego święta osób nieheteronormatywnych w Polsce, zresztą w jednej ze scen tworzonej na miejscu choreografii otwarcie nawiązali do idei wolnej miłości wchodząc w interakcję z jednym z uczestników Parady.
Kolorowa publiczność była bardzo otwarta na przedstawienie „La grande phrase”, w którym „nadmuchani” eksplorowali spacerowy pasaż w centrum Warszawy, tak, jakby uprawiali coś w rodzaju artystycznego parkouru. Na początku przedstawienia trójka tancerzy starała się intensywnie nawiązać relacje z oglądającą ich publicznością, podchodziła do widzów, pozowała do zdjęć, dotykała ich, goniła, bawiła się z dziećmi. Ich zabawne podskoki w mig rozluźniły atmosferę. Co ważne francuscy tancerze przez cały czas kontrolowali emocje tłumu, zmienili je, gdy tylko zobaczyli flagę ukraińską. Weszli wtedy na pobliskie siedziska i na tle niebiesko-żółtych barw ustawili się w pozie fotograficznej kierując swe palce wskazujące w niebo, jakby chcieli krzyknąć „Close the sky over Ukraine!”.
Widać było, że ci artyści są niezwykle uważni na to, co się dzieje dookoła. W swej „podróży” przez pasaż wykorzystali do akcji nie tylko stojące tam tymczasowe budowle i rozmaite obiekty przeznaczone do wypoczynku, ale także rzeźby, kawiarniane ogródki czy witrynę sklepową. Tak… po prostu wbiegli do sklepu i ku zaskoczeniu obsługi część swojego „La grande phrase” odegrali w szklanej witrynie z walizkami.
Ich performance wzbudził ogromne zainteresowanie, zarówno u widzów festiwalu/uczestników manifestacji, jak u przechodniów czy osób, które wróciły z Parady Równości. Także u dzieci, które podbiegały do „nadmuchanych” filuternie ich zaczepiając i uciekając do rodziców ze śmiechem.
Sam spektakl był swoistą afirmacją życia i zwracał uwagę na to, co często jedynie bez refleksji omiatamy wzrokiem – gołębie mieszkające na słupach, produkty wystawione w sklepach, reklamy, kwietniki, itp. Jedna ze scen przypominająca powtarzającą się mantrę odegrała się przy końcu pasażu przed dawnym kinem Relax. Czy trzeba czegoś bardziej wyrazistego, by krzyczeć o tym, że powinniśmy umieć trochę się rozluźnić, zwolnić tempo, chwytać piękno świata pełnymi garściami i żyć tak, by nikogo nie krzywdzić?
Niestety, podczas pokazu Polska pokazała także swoją homofobiczną twarz – przypadkowy widz na widok różowych strojów nagle podbiegł i uderzył jednego z artystów w dmuchany kostium, krzycząc „pedały”. Na szczęście połączenie demonstracji ze spektaklem skutkowało obecnością policji, a organizatorzy wynajęli także profesjonalną ochronę, tak więc nie doszło do eskalacji tego zawstydzającego zdarzenia.
Mam nadzieję, że incydent ten nie zniechęci Didier Theron Dance Company do naszego kraju, bo pozostała publiczność była naprawdę wspaniała, liczna, barwna (także tęczowo), sojusznicza i gorącymi oklaskami podziękowała gościom Festiwalu Zawirowania. Doceniono tym samym nie tylko nietypowy pomysł ale i jego realizację, z niezwykłą sprawnością fizyczną performerów oraz ich wyobraźnią włącznie.
„La grande phrase” to przykład, na którym wzorować się może wielu naszych tancerzy, by nauczyć się tego, jak się tworzy atrakcyjny pokaz site-specific, dla ludzi, wśród ludzi i z ludźmi.
Sandra Wilk, Strona Tańca
„La grande phrase” Didier Theron Dance Company (Dider Theron Compagnie), choreografia: Dider Theron, wykonanie: Constant-Julien Dourville, Thomas Esnoult-Martinelli, David Bernardo, muzyka: Eric Satie, kostiumy: Donald Becker & AMP (koncepcja), Laurence Alquier (realizacja), pokaz w ramach: 18. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania, Pasaż Wiecha, Warszawa, 25.06.2022