Od chaosu do rozpoznania

Od chaosu do rozpoznania

To był pierwszy wieczór cyklu „Scena otwarta dla młodych” ramach 4. edycji „Centralnej Sceny Tańca” w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. 9 marca 2023 r. na zaproszenie Fundacji Artystycznej Perform wystawiono w MIK-u spektakl „To Ty” w reżyserii i choreografii Sebastiana Flegiela, który pokazał, że młodzież może zrealizować komunikatywny spektakl o swoim zagubieniu, poszukiwaniach, pragnieniach.

„To Ty” jest spektaklem dyplomowym zatańczonym przez 11 młodych wykonawców, a zrealizowanym w 2022 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. I wygląda na to, że właśnie na takich pracach budowany będzie blok programowy „Scena otwarta dla młodych”, tj. oprze się na umożliwianiu wyjściu nowych spektakli tanecznych poza mury uczelni i szkolne sale prób.

Praca w choreografii Flegiela (z fragmentem autorstwa Medhi’ego Walerskiego) porusza temat zagubienia się w natłoku informacyjnym, białym szumie – zarówno tym wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Młodym postawiono pytanie jak sobie radzą, czy się oceniają, krytykują, tolerują, akceptują, wreszcie kochają. Owo odnajdywanie własnych wolności i miłości to co prawda częsty temat w debiutanckich spektaklach, ale nic w tym złego, przecież każdy dojrzewa, poszukuje, próbuje zrozumieć własne i społeczne mechanizmy. Stąd w spektaklu mamy dużo tekstu, słów, na jakich się tak często opieramy próbując dotrzeć do emocji i uczuć. Stąd też grupowe sekwencje, w tym te synchroniczne (być może to alegoria dostosowywania się do innych, współpracy) przemieszane z partnerowaniem, a wreszcie wyłanianiem się solowych etiud. I choć „To Ty” jest przedstawieniem dynamicznym, bardziej sztuką akcji, niż romantyczną czy liryczną, to trzeba przyznać, że całość zrealizowano w sposób emocjonalny.

Sebastian Flegiel mówi o nim nawet, że to „metafora rozpoznania, zmagania się oraz integracji procesów wewnętrznych zachodzących w trakcie rozwoju osobowości”.

Spektakl dyplomowy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi spodoba się przede wszystkim osobom wysoko wrażliwym, zmęczonym atakiem wieloma bodźcami i poszukującym jakiejś harmonii (także w sobie). Ta praca przyniesie im ulgę, pozytywne odczucia, nieco spokoju. Dobrze jest patrzeć na to, jak w tańcu można szukać własnego uwolnienia – to w końcu sięganie do jego najbardziej pierwotnych źródeł.

Sandra Wilk, Strona Tańca

„To Ty” spektakl dyplomowy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, reżyseria i choreografia: Sebastian Flegiel, dramaturgia: Sebastian Flegiel, Agata Sztarbała, wykonanie: Paweł Jacak, Malwina Świstoń, Karolina Łykowska, Aleksandra Łuczak, Aleksandra Kępińska, Daria Resztak, Oliwia Obrębska, Oliwia Ołdziejewska, Marcelina Kostecka, Mariola Dubiel, Natalia Feret, tekst: Sebastian Flegiel, muzyka: oryginalna kompozycja – Tomasz Wyrwa, „Do the Evolution” Pearl Jam, „Adios” Benjamin Clementine, „Espiritu de Arbol” Bernardo Bastos, pokaz w ramach: Centralna Scena Tańca, organizator: Fundacja Artystyczna Perform, pokaz: Mazowiecki Instytut Kultury, 09.03.2023