Taneczne kadrowanie

"Fotografie ze Śródmieścia" Akademia Tańca Zawirowania, foto: WILK
„Fotografie ze Śródmieścia” Akademii Tańca Zawirowania są typowym spektaklem projektowym, który powstał w efekcie warsztatów. Choreografia ta wymagała więc nie tylko pracy ruchowej, ale także licznych rozmów z uczestnikami, zaglądania w historię (także ich rodzin), podzielenia się przemyśleniami, wrażeniami, tęsknotami czy informacjami.

Wydawałoby się, że do takiego spektaklu należy wybrać tancerzy tylko urodzonych w Warszawie, ale tak się nie stało, wśród ośmiorga młodych tancerzy nawet nie wszyscy mieszkają w stolicy, a już o mieszkaniu w drogim Śródmieściu nawet nie ma co marzyć. Z pewnością więc to właśnie dla nich, przyjezdnych ten projekt był najbardziej rozwijający i jednocześnie także najłatwiejszy, bo oni – jako jedyni z grupy – nie musieli się zastanawiać, jak dobrze, wyczerpująco czy właściwie opowiedzieć o swoim mieście.

Na szczęście wykonawcy (Amanda Nabiałczyk, Ewelina Chaberska, Krzysztof Łuczak, Małgorzata Nowak, Marine Hovhannisyan, Julia Sadowska, Marzena Cabajewska i Zofia Opławska) pokazali nam raczej radosne i kolorowe oblicze Śródmieścia; takie, jakim dziś widzą je młodzi ludzie, a więc nieobarczone historiami wojennymi, wysiedleńczymi czy politycznymi. To raczej miasto symboli architektonicznych, pełne zaskakującej dynamiki, interakcji międzyludzkich i… mniej lub bardziej wystudiowanych kadrów fotograficznych.

Co tak naprawdę zachowujemy na fotografiach (siebie czy miasto?), jak i czym zdjęcia wykonujemy, czy o nich myślimy lubimy wracać do takich wspomnień oraz w jaki sposób zmieniał się przez lata obraz miasta zatrzymany w kadrach trzymanych w rodzinnych albumach – te tematy właściwie zdominowały pracę w choreografii Elwiry Piorun. Na tej bazie powstał spektakl lekki, niemal rozrywkowy, rozpoczynający się od sceny przypominającej opowiadanie bajki – o przeszłych czasach, w których możliwość wykonywanie zdjęć była rzadka, często problematyczna, a później nadeszła rewolucja technologiczna. Jesteśmy jej nie tylko świadkami lecz także czynnymi uczestnikami.

Ze statycznego układu, w którym tancerze siedzą w kręgu, dookoła czytającej dziewczyny, wyrywają się poszczególne osoby, by zatopić się w pasji. Są zaangażowani, niebojący się wzajemnych interakcji, współpracują, walczą, wspólnie obserwują. Przed oczami widzów przewijają się sola, duety i sceny zbiorowe, które za każdym razem mają swój wyraźny kontrapunkt – zamrożenie ruchu w ustawianych scenach, typowych dla zdjęć.

Publiczność zgromadzona w siedzibie Akademii Tańca Zawirowania, gdzie 3 czerwca 2021 r. spektakl był premierowo pokazywany, szybko ten zamysł artystyczny poczuła. Wielu wyciągnęło swoje smartfony, by uwieczniać te statyczne chwile – rzadki to moment, gdy na spektaklu tanecznym można wykonywać zdjęcia i jeszcze dodatkowo poszczególne sceny zostały pod takowe specjalnie stworzone.

Każdy z kadrów zrobionych podczas „Fotografii ze Śródmieścia” jest inny – jeśli nie urozmaicony układem ciał to zdjęciami z centrum miasta wyświetlanymi na ekranie w tle sali. Wykonywaniu tych ciekawych pamiątek sprzyjał także fakt, że spektakl grany był w kilka stron, nie miał bowiem w swoim założeniu choreograficznym publiczności przed sobą, ale także po bokach, co na zdjęciach da wrażenie wykonywania ich pod różnymi kątami, tak, jakby fotografujący mógł się przemieszczać podczas gry.

Sami zaś tancerze sprawili się nieźle, choć niektóre sceny zbiorowe wymagają jeszcze pewnego dopracowania, aby były wykonane równo i bez zerkania na innych. Całość jednak wypadła bardzo przyzwoicie, a w kategoriach prac projektowych, warsztatowych, w których występują także amatorzy – należy ją ocenić jako ciekawą, możliwą do dalszego rozwoju (np. z innym pokoleniem lub po upływie dłuższego czasu). W końcu pytanie, jakie zostało postawione, za kilka lat przyniesie zupełnie inne doświadczenia, gdy do obiegu wejdą aparaty wykonujące ruchome panoramy czy zdjęcia 3D.

Technologia się będzie zmieniać, miasto się będzie zmieniać. Zmieniać się będziemy także i my.

Sandra Wilk, Strona Tańca

„Fotografie ze Śródmieścia” Akademia Tańca Zawirowania, choreografia: Elwira Piorun, taniec: Amanda Nabiałczyk, Ewelina Chaberska, Krzysztof Łuczak, Małgorzata Nowak, Marine Hovhannisyan, Julia Sadowska, Marzena Cabajewska, Zofia Opławska, premiera: 03.06.2021, Akademia Tańca Zawirowania (ul. Wspólna 61), pokaz: 03.06.2021