Kepler 22b

Image

Podstawowe dane:

Tytuł: Kepler 22b
Twórca: B’cause Dance Company
Choreografia: Bartek Woszczyński
Reżyseria/dramaturgia: -
Wykonanie: Anna Banasik, Michał Góral, Dorota Koprowska, Jakub Mędrzycki, Dominika Stróżewska
Produkcja: Fundacja B'cause i B'cause Dance Company
Premiera: 29.12.2020
Czas trwania: 60 minut

Opis spektaklu:

Przyszłość Ziemi została przesądzona. Jeśli nie powstrzymamy naszych przyzwyczajeń do nadmiernego dobrobytu oraz ekspansji na naturę, planeta Ziemia nie będzie zdatna do życia w przeciągu kilku tysięcy lat. Naukowcy już znaleźli możliwą drugą przystań dla człowieka - planetę „Kepler 22b”. To właśnie tam rozgrywa się akcja spektaklu, gdzie budowniczowie nowego ustroju próbują stworzyć nowy, lepszy świat. Czy stworzą tam utopię? Czy wystawieni na próbę i kierowani przez instynkt okażą się dobrymi ludźmi czy może wręcz przeciwnie - ominięcie warstwy uprzejmości wydobędzie z nich to co najgorsze i pozbawi ich empatii? Będą powielać błędy obecnego świata czy uda im się wyciągnąć z nich wnioski i zatrzymać powtarzające się w historii zapętlone koła zdarzeń? Jaka jest natura człowieka? Po stanfordzkim eksperymencie, Philip Zimbardo napisał: „Możemy przyjąć, że większość ludzi przez większość czasu pozostaje istotami moralnymi. Lecz wyobraźcie sobie, że owa moralność jest jak drążek skrzyni biegów, który od czasu do czasu zostaje przełączony na luz”. Który bieg zostanie wrzucony na planecie „Kepler 22b”?

Uwagi:
-

Pełne dane spektaklu:

„Kepler 22b”
B’cause Dance Company
Choreografia: Bartek Woszczyński
Konsultacje dramaturgiczne: Patryk Dariusz Gacki
Wykonanie: Anna Banasik, Michał Góral, Dorota Koprowska, Jakub Mędrzycki, Dominika Stróżewska
Muzyka: Atmo Music Productions
Reżyseria światła: Artur Wytrykus
Projekt kostiumów: Joanna Woszczyńska
Projekt materiałów graficznych: Renata Orzeszek | Bez Szablonu
Produkcja: Fundacja B'cause i B'cause Dance Company
Premiera: 29.12.2020 (online)
Czas trwania: 60 minut 

Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

Kepler 22b - trailer

Dowiedz się więcej 

29.12.2020

Recenzja "Grzechy utopii, czyli my na innej planecie"

Udało się Bartkowi Woszczyńskiemu, choreografowi spektaklu „Kepler 22b” B’cause Dance Company, uchwycić cechy naszej zbiorowości, a przede wszystkim to, że w przeciwieństwie np. do mieszkańców państw azjatyckich, nie umiemy wykorzystać siły grupy. W dodatku, nawet wywodząc się z kultury tak silnie opartej na indywidualizmie, wciąż jesteśmy podatni na dyktaturę…

Czytaj całą recenzję: Grzechy utopii, czyli my na innej planecie

29.12.2020

Recenzja "Raj utracony"

Niektórzy artyści i teatry zmuszeni zostali przez pandemiczne okoliczności do odkrycia możliwości Internetu w celu dotarcia do widzów, przy czym nie zawsze przekaz internetowy spełniał wymagania publiczności internetowej. Zupełnie inaczej, od początku świadomie, działa teatr tańca B'cause Dance Company działający przy Fundacji B'cause, stawiając na profesjonalny streaming swoich poczynań artystycznych. Dowodem na to może być np. wystawione online’owo 29 grudnia 2020 r. premierowe przedstawienie „Kepler 22b”, które było głęboko przemyślane w warstwie technicznej. 

Czytaj całą recenzję: Raj utracony

29.12.2020