19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023 - dzień czwarty (22.06)

19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023 - dzień czwarty (22.06)

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania zaprasza na prezentację artystów z Polski, czyli na spektakl „Blisko” Teatru Nowszego, który zostanie wystawiony 22 czerwca 2023 r. o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2) w Warszawie.

Bilety: https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania–centrum-teatru-i-tanca-zawirowania,28/xix-miedzynarodowy-festiwal-tanca-zawirowania-blisko-teatr-nowszy-2206,19409?eventId=248616

19. Festiwal Zawirowania – dzień czwarty (22.06) – spektakle i opisy:

22 czerwca 2023 r. godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)
Prezentacja artystów z Polski:

Blisko” – Teatr Nowszy (Polska)

Bliskość drugiego człowieka ma ogromny wpływ na nasze życie. Zbyt duże zbliżenie się może być przejawem agresji, a zbyt małe oznaką chłodu i braku troski. Nigdy jednak nie pozostajemy obojętni wobec bliskości drugiego człowieka, bez względu na to, jaka ona jest. Spektakl „Blisko” to poszukiwanie różnych jakości bliskości, które kształtują się formowane przez indywidualne potrzeby, ale też konkretny moment, w którym zbliżamy się do kogoś. Właśnie czas – mierzony w spektaklu przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę – jest kluczowym narzędziem kształtującym choreografię i osadzone w niej relacje pomiędzy performerami. Każdy z nich kreuje na scenie inne doświadczenie bliskości lub jej poszukiwania. Przyglądają się sobie, a ich działania krzyżują się wytwarzając nowe konteksty, szanse i wyzwania w zbliżeniu się do drugiej osoby. Pomiędzy nimi cały czas obecne jest wahadło ze swoją zwierciadlaną powierzchnią, w której przeglądają się tak wykonawcy jak i widownia. Stalowa kula – wahadło Foucaulta – jest także symbolem nieubłaganego upływu czasu, który wykrzywia się naginany przez przestrzeń. W podobny sposób kula pozwala na scenie pracować z czasowością działania, byciem we wspólnym rytmie warunkującym tempo i dynamikę zbliżeń między ludźmi lub bycia we własnej mantrze. Interakcja z kulą i poprzez kulę z partnerami na scenie jest kontekstem pozwalającym eksplorować, jak bliskość koreluje się z czasem.

Wykorzystanie kuli jest rozwinięciem poszukiwań rozpoczętych w monodramie Martyny Jagodyńskiej pt. „e – obecność” w choreografii Ciesielskiego.

Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski
Taniec: Natalia Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Katarzyna Leszek, Radosław Lis
Muzyka: Piotr Matula
Reżyseria światła: Radosław Lis
Kostiumy: Nikola Fedak
Produkcja i koordynacja: Joanna Stasina
Produkcja: Fundacja Nowszego Teatru/Teatr Nowszy
Koprodukcja: Kielecki Teatr Tańca
Współorganizator: Lubelski Teatr Tańca
Premiera: 12 listopada 2021, Kielce

Spektakl „Blisko” został zrealizowany w ramach Programu Przestrzenie Sztuki 2021 finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

O TWÓRCACH:

Teatr Nowszy to otwarta grupa artystów tańca i teatru, których łączy dążenie do jak najlepszej komunikacji z widzem oraz etyka wspólnej pracy. Twórcy mówią o sobie: „Nie jesteśmy kolektywem, ale też nie zespołem podążającym za liderem. Jednoczymy się wokół wspólnych inicjatyw przyjmując różne role, ale w każdej z nich pozostajemy indywidualnymi artystami. Ważna jest dla nas podmiotowość wszystkich uczestników realizowanych działań, także widzów”. W portfolio Teatru Nowszego znajdują się spektakle „Odyseja”, „Blisko” i „Frankenstein”, wszystkie w choreografii Tomasza Ciesielskiego.


Dane o festiwalu:

XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023
Terminy: 19-25 czerwca 2023 r. (część letnia) i 24-28 września 2023 r. (część jesienna)
Hasło przewodnie: Korzenie tańca
Organizator: Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Teatr Tańca Zawirowania
Partnerzy: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, Akademia Tańca Zawirowania, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Teatr Nowszy
Patroni honorowi: Centrum Kultury Koreańskiej, Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Tok FM, e-Teatr, taniecPOLSKA, Strona Tańca, Dziennik Teatralny, Kwartalnik Taniec, Info Teatrologia, Warszawa.ngo.pl, Wolna Sobota, Kulturownia.pl, Teatr dla wszystkich, Dla Studenta, Oddaj Ciężar, Commune Sense i Liceum Anety Mikołajczyk
Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

 Foto: spektakl „Blisko”/materiały promocyjne