19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023 - o wydarzeniu

19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023 - o wydarzeniu

„Korzenie tańca” będą hasłem tegorocznego XIX Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, jednego z najważniejszych wydarzeń tanecznych w Warszawie, który rozpocznie się już 19 czerwca.

Na festiwalu wystąpią zespoły m.in. z Niemiec, Włoch, Izraela, Gruzji, Polski oraz Korei Południowej. Zobaczymy odnoszące się do „Święta Wiosny” przedstawienie „Sacre” Bordeline Danza; zawieszone na granicy światła i cienia, rytuału i zwykłego życia „White Noise” Compagnie DNA czy odnoszące się do katastrofy klimatycznej „Song of Extinction” Dancehaus Piu. Atacama Compagnie zaprezentuje „The Dance of Reality” - spektakl ze szczyptą humoru, będący kontynuacją poszukiwań zainspirowanych uniwersum, które stworzył Alejandro Jodorowsky, zespół Circu pokaże odnoszący się do sztuk plastycznych „White Poplar”, a Dancehaus Piu w choreografii „Roots” poszukiwać będzie korzeni tańca, odwołując się do archetypów Matki Ziemi, ojczyzny czy miłości. W części letniej wydarzenia Polskę reprezentować będzie Teatr Nowszy ze spektaklem „Blisko”, w którym czas mierzony będzie przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę oraz Teatr Tańca Zawirowania z pokazem work in progress „The source”, zrealizowanym wraz z koreańskim zespołem Pydance.

Warto zwrócić szczególną uwagę na drugą już obecność koreańskich wykonawców na festiwalu Zawirowania, co jest wydarzeniem naprawdę wyjątkowym, bo ten azjatycki kraj, mimo że od lat dynamicznie rozwija się w obszarze tańca współczesnego, wciąż nie leży w centrum zainteresowań większości polskich kuratorów. W 2023 roku w swoich autorskich spektaklach wystąpią Darae Jeong i Heejn Kim; Seahyun Lee i Eunkyo; Geon Jeong, co jest efektem międzykontynentalnej współpracy zainicjowanej ze strony polskiej przez Włodzimierza Kaczkowskiego, dyrektora festiwalu Zawirowania.

Tegoroczna edycja festiwalu podzielona została na dwie części. Część letnią zaplanowano w dniach 19-25 czerwca 2023 r. a część jesienną w dniach 24-28 września 2023 r. Spektakle części letniej odbywać się będą w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2) oraz w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9).

Jak co roku tanecznemu wydarzeniu stolicy towarzyszy blok warsztatów edukacyjnych, które poprowadzą choreografowie i tancerze występujący na festiwalu. Dla uczestników zajęć to często jedyna możliwość pracy z takimi nauczycielami, a dla profesjonalnych tancerzy możliwość uzyskania wyjątkowych konsultacji.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania to jeden z najstarszych festiwali tanecznych w Warszawie i jedyny, który przez całą historię swojego istnienia odbywał się bez przerw.

Od początku istnienia festiwalu jego dyrektorzy i kuratorzy (Włodzimierz Kaczkowski i Elwira Piorun) zapraszają do stolicy spektakle z obszaru szeroko rozumianego tańca współczesnego, często nawet eksperymentalnego czy nowatorskiego, zawsze poruszającego się jednak w stylistyce bliższej teatrowi tańca niż performance. Na festiwalu Zawirowania wystąpiły m.in. legendarne zespoły takie, jak Cullberg, Kibbutz Contemporary Dance Company, Granhoj Dans, Cie. Daniel Abreu czy Norrdans, LeeSaar, Zapalla Dance Company, Tchekpo Dance Company, China New Wave, Didier Theron Company i wiele innych.

Wydarzenie organizowane jest od 2005 roku, przetrwało w tym czasie rozmaite kryzysy gospodarcze, nie zostało też zawieszone – jak wiele podobnych imprez – podczas teatralnego lockdownu w szczycie pandemii koronawirusa. Wręcz przeciwnie, edycja hybrydowa festiwalu Zawirowania obfitowała w niezwykle ciekawe spektakle, a organizator – Fundacja Scena Współczesna – jako pierwszy wprowadził na rynek teatralny i taneczny montowane na żywo transmisje do Internetu, dzięki którym widzowie mogli zdalnie uczestniczyć w czasie rzeczywistym w wydarzeniach scenicznych. Okres postpandemiczny też był wyjątkowo zajmujący, bo Zawirowania zawarły nowe współprace z zagranicznymi partnerami i rozpoczęły proces budowania międzykontynentalnej sieci festiwali tańca na linii Busan (Korea Południowa) – Seattle (USA) - Warszawa (Polska). Pierwszymi efektami tych działań były pokazy koreańskich spektakli w Polsce (na festiwalu Zawirowania 2022): „There was no room for food” Pydance, „Flint” Pydance oraz „Traveling” Designare Movement, później Teatr Tańca Zawirowania pokazał w Korei jeden ze swoich największych scenicznych przebojów „Empty Bodies” (jubileuszowy – setny – wyjazd zespołu odbył się w maju b.r., do Gruzji). Wzajemna wymiana artystyczna będzie miała miejsce także i w 2023 roku, a dzięki niej warszawska publiczność obejrzy trzy prace koreańskich tancerzy („Groo” Darae Jeong i Heejn Kim; „Seed” Seahyun Lee i Eunkyo; „Ego Navigator” Geon Jeong) oraz pokaz work in progress spektaklu „The source” („Źródło”) tworzonego wspólnie przez warszawski Teatr Tańca Zawirowania i Pydance z Daegu w Korei Południowej.

Źródła to motyw przewodni całej XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, a tegorocznym hasłem są „Korzenie tańca”.

- Gdzie są korzenie tańca współczesnego? Chciałoby się odpowiedzieć, że wszędzie: w tańcach ludów pierwotnych, w rytmie narzucanym przez przyrodę, w naszych ciałach, w tradycji, w kulturze poszczególnych krajów i narodów – mówi Włodzimierz Kaczkowski, dyrektor festiwalu. - I taki też będzie nasz XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023. Sięga do korzeni w sensie dosłownym, jak w spektaklu „The Roots” zespołu Dancehaus Piu z Mediolanu odkrywającym emigranckie pochodzenie tradycji zawartych w tańcu, czy metaforycznym, jak w przedstawieniach grup z Korei Południowej, które szukają źródeł tańca w odwoływaniu się do rytuału, w kontakcie z przedmiotami o symbolicznym charakterze.

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania (część letnia):

19 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

 

Prezentacje artystów z Korei Południowej pod egidą BIDAM (Busan International Dance Market):

Groo” - Darae Jeong i Heejn Kim (Korea Południowa)

Seed” - Seahyun Lee i Eunkyo (Korea Południowa)

Ego Navigator” - Geon Jeong (Korea Południowa)

 

20 czerwca 2023 r. godz. 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

Sacre” - Borderline Danza (Włochy)

 

21 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9)

White Noise” - Compagnie DNA (Włochy)

 

22 czerwca 2023 r., godz 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

Blisko” - Teatr Nowszy (Polska)

 

23 czerwca 2023 r. godz. 18.00

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

Roots” - Dancehaus Piu (Włochy)

Song of Extinction” - Dancehaus Piu (Włochy)

 

23 czerwca 2023 r. godz. 20.00

Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9)

Współpraca międzynarodowa Teatru Tańca Zawirowania (Polska) i Pydance (Korea Południowa):

The source” („Źródło”) - Teatr Tańca Zawirowania i Pydance (Polska/Korea Południowa) - pokaz work in progress

 

24 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

The Dance of Reality” - Atacama Compagnie (Włochy)

 

25 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9)

White Poplar” - Circe (Gruzja) – pokaz prapremierowy
Zakończenie części letniej festiwalu

 

Dane o festiwalu:

 

XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023
Terminy: 19-25 czerwca 2023 r. (część letnia) i 24-28 września 2023 r. (część jesienna)
Hasło przewodnie: Korzenie tańca
Organizator: Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Teatr Tańca Zawirowania
Partnerzy: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, Akademia Tańca Zawirowania, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski

Patroni honorowi: Centrum Kultury Koreańskiej, Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Tok FM, e-Teatr, taniecPOLSKA, Strona Tańca, Dziennik Teatralny, Kwartalnik Taniec, Info Teatrologia, Warszawa.ngo.pl, Wolna Sobota, Kulturownia.pl, Teatr dla wszystkich, Dla Studenta, Oddaj Ciężar, Commune Sense i Liceum Anety Mikołajczyk

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023 - słowo wstępne

"Korzenie tańca"

Gdzie są korzenie tańca współczesnego? Chciałoby się odpowiedzieć, że wszędzie: w tańcach ludów pierwotnych, w rytmie narzucanym przez przyrodę, w naszych ciałach, w tradycji, w kulturze poszczególnych krajów i narodów. I taki też będzie nasz XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023. Sięga do korzeni w sensie dosłownym, jak w spektaklu „The Roots” zespołu Dancehaus Piu z Mediolanu odkrywającym emigranckie pochodzenie tradycji zawartych w tańcu, czy metaforycznym, jak w przedstawieniach grup z Korei Południowej, które szukają źródeł tańca w odwoływaniu się do rytuału, w kontakcie z przedmiotami o symbolicznym charakterze.

Ciekawe będzie połączenie dwóch tradycji: azjatyckiej i europejskiej w projekcie „The source” („Źródło”) przygotowanym przez tancerzy warszawskiego Teatru Tańca Zawirowania i grupy Pydance z Daegu z Korei Południowej. W „White Noise” Compagnie DNA z Bolonii zobaczymy włoski duet, który opowiada o szukaniu kontaktu z innym ciałem i wzajemnym oddziaływaniu. Będzie też nawiązujące do „Święta Wiosny” przedstawienie „Sacre” Borderline Danza z Pontecagnano, które odnosi się do religijnych korzeni tańca i temat empatii poruszany w spektaklu „Blisko” Teatru Nowszego z Łodzi. Z kolei przedstawienie „The dance of reality” Atacama Compagnie z Rzymu próbuje stworzyć nową rzeczywistość tańca opartą na naturalnym ruchu i biegu, a „White Poplar” zespołu Circu z Gruzji szuka źródeł tańca w sztukach plastycznych i zwielokrotnia go przez wizualizację... A jakie są źródła waszego tańca?

Włodzimierz Kaczkowski,
dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania